"Czytające Przedszkole"

„Cała Polska czyta dzieciom” to znany ogólnopolski program mający zachęcić dzieci do czytania. Wykorzystując dobre wzorce, w Przedszkolu Publicznym w Wiskitkach, powstał program edukacji czytelniczej „Czytające Przedszkole”, który jest realizowany od kwietnia 2012 r. Nauczycielem – pomysłodawcą oraz czuwającym nad jego przebiegiem jest Pani Magdalena Banaszek.

Realizowany program czytelniczy odbywał się w ścisłej współpracy Przedszkola z rodzicami. Najpierw uczestniczyli oni w zebraniu, na którym zostały przedstawione cele i zadania programu, w tym m.in. uzupełnienie kącika czytelniczego pozycjami przyniesionymi przez dzieci z domu.

Rodzice i dzieci zostali również włączeni do wspólnego konkursu „Moja książeczka”. Polegał on na wymyśleniu i spisaniu własnymi słowami bajki oraz opracowaniu jej w formacie książkowym (okładka, tytuł, ilustracje). Formuła konkursu nie należała do łatwych, ale ostatecznie wzięło w nim udział 12 rodzin. Oto wyniki:

I miejsca:

Julia Kowalczyk – 3 lata
Roksana Bąk – 4 lata
Gabriela Koza – 5 lat

II miejsce - wyróżnienie:

Maksymilian Czarnecki – 5 lat
Marcel Trzciński – 3 lata
Mateusz Trzciński – 5 lat
Jan Pęśko – 5 lat
Wiktoria Spalińska – 5 lat
Tobiasz Wiśniewski – 4 lata
Maja Miastowska – 4 lata
Joanna Gmiter – 5 lat
Amelia Bielińska – 3 lata

Po ogłoszeniu wyników zorganizowano wystawę książeczek w holu przedszkolnym.

W ramach prowadzonej akcji dzieci odwiedziły też bibliotekę szkolną, gdzie dowiedziały się wszystkiego na temat wypożyczania książek oraz dbania o nie. W salach zorganizowany został kącik książki w celu umożliwienia przedszkolakom codziennego kontaktu z książką.

Prócz codziennego, głośnego czytania nauczycielek w swoich grupach, w każdą środę organizowane były spotkania czytelnicze z udziałem pracowników Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wiskitkach.

Wszystkim naszym dzieciakom czytały:
  • p.p. dyrektor Mariola Dzięgielewska
  • oraz wicedyrektor Ewa Tworkowska,
  • nauczyciel bibliotekarz - p. Ewa Bogucka,
  • pedagog - p. Dorota Mitrowska,
  • pielęgniarka - p. Jolanta Wolińska.

Wśród zaproszonych gości mieliśmy przyjemność gościć: p. Grzegorza Miastowskiego - Wójta Gminy Wiskitki oraz p. Ewę Brzezińską - dyrektor Gminnego Zespołu ds. Oświaty w Wiskitkach.

Literatura dla dzieci była źródłem pomysłów do zabaw w teatr, zabaw dramowych, inscenizacji. Przedstawiliśmy różne utwory dziecięce w formie słownej, plastycznej, muzycznej i ruchowej. Dzieci miały możliwość uczestniczyć w zabawach przy piosenkach o tematyce bajkowej, inscenizacjach utworów, wykonywaniu prac plastycznych do utworów literackich, wykonywaniu zakładek do książek. Wszystkie prace prezentowano na forum w Przedszkolu.

Autor tekstu: p. Magdalena Banaszek
Komunikat 2013-03-14, 15:11 | autor: Katarzyna Maria Jaśpińska